Arıyı Tanıyalım

Arının bilimsel tanımı

Arı, zar kanatlılar takımına ait Apoidea familyasını oluşturan tüm böcek türlerine verilen isimdir. Zar kanatlıların özelliği; içinde enine ve boyuna damarcıklar bulunan ve iki çift saydam zar şeklinde kanatlarının olmasıdır. Arıların vücudu baş, göğüs ve karın olmak üzere üç kısımdan meydana gelir.

Bizim Arılar

Apis mellifera = Bizim Avrupa Bal arıları diye tanımladığımız arkadaşlar. Bizim kızlar anlayacağınız.

Bal arıları aslında prederatör (böcek yiyen) bir familyanın alt üyesidirler ve artık böcek yemeyi bırakmışlardır.

Bal arısı ana arı, erkek arılar ve işçi arılardan oluşur. Yavruları ana arı yapar. Döllenmiş yumurtalardan işçi ve Ana arılar, döllenmemiş yumurtalardan erkek arılar meydana gelir. Ana arı ile işçi arı arasındaki farkı larva döneminde yapılan beslenme oluşturur. Bu beslenmenin tek kaynağı arı sütüdür.

Arılar Nasıl Çalışır?

Arıların yayılma (yaklaşık 5 km) ve çok geniş alanlardan toplayıcı (polen-çiçek özü, meyve suyu) özellikleri aynı zamanda kendilerinin birtakım zararlı maddeleri de toplayabilecekleri konusunu gündeme getirir. Örneğin ilaç, sanayi, baca artıkları ve karayolu çevrelerinde egzoz dumanları ve çöplüklerce kirletilmiş çevre, arı ürünlerini insanlar ve arıların kendileri için son derece sağlıksız hale getirebilir. Yapılan araştırmalar bu toksinlerin en fazla balmumunda biriktiğini göstermiştir. Bu yüzden balın nereden geldiği de inanılmaz derece de önemli. Bir çok arıcı arkadaşım yeni asfalt dökülmüş yerlerde arıların propolis niyetine asfaltı kovanlara taşıdığını görmüşlerdir.

Sabahın gün ışıması ile çalışmaya başlayan bizim kızlar gün batımına kadar var güçleri ile çalışırlar. Arının binlerce yıldır doğada var olmasının en önemli sebebi koloni gücünü ve iş dağılımını muazzam bir disiplinle yapmasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.