Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

20 liraya bal reklamlarından sonra halkımız biraz daha profesyonelleşti bu konuda ama hala kendi ailemde de olmak üzere enteresan şekillerde balın içeriği konusunda bilgi veren kişiler mevcut.

Peki bu kişilerin uyguladıkları o güzel yöntemler neler ve asıl bilimsel olarak olması gerek nedir?

Bu gözle elle damakla tahlil yapan amca ve teyzeler aynı zamanda youtuber arkadaşlar komple yalancı. Yalancı diyorum çünkü harbiden yalancı. Bir balın içeriği ile ilgili bilgiyi sadece ama sadece tahlil sonuçları söyler. Evet aramosı ya da rahiyası ki rahiya aynı zamanda bal arısı demek bkz Arapça dil sözlüğü damak tadı güçlü kişiler tarafından sıralanabilir. Sıralanabilir fakat gene de içeriğin doğallığı konusunda bilgi veremez.

Arılar florada hangi çiçekten ne kadar çok nektar geliyorsa o gruba yönelir. Yani balkonda reçel güneşleten teyzenin reçelindeki şekeri de taşıyabilir. Ya da ucuz bal tanımlaması adı altında havuzlarda şeker ve su karışımı veren işletmelerin yakınında ise 3 ila 5 km. buradan da kovana malzeme taşıyabilir. Havuz kısmını yanlış anlamadınız havuz bildiğiniz naylondan kurulma havuz ile besleme yapan yürekli arıcılarımız var. Otel balı denen bir şey var bu sektörde.

Suyun içine balı döktük kalp oldu, bak yukardan aşağı salladım kopmuyor, dilimle dokundum yaktı, belime sardım iyi geldi. Bunlar tamamen hikaye. Ya bildiğiniz ve güvendiğiniz arıcınızdan balınızı alacaksınız ya da tahlili yapılmış ürünler üreten işletmelerden tedarik edeceksiniz.

Bu yazdıklarım sonrası güven hissini tamamen kaybetmiş müşterileri adaylarıma sesleniyorum. Ben bu işe evime doğal bal nasıl sokarım diyerek başladığım serüven ile girdim ve ana fikrimiz her zaman doğal arı ürünleri üretmek oldu. Organik kelimesi yozlaşmanın simgesi haline geldiği için artık ürünlerim için doğal demek benim için yeterli oluyor. Ana nektar akımı dönemi öncesi beslemeleri kesilmiş, varoa mücadelesi için doğal yöntemler kullanılan, kovanları sedir ağacından yapılma, kovanlarına en ufak ilaç girmeyen minik bir aile işletmesiyiz. Öğreniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.